Języki obce w dobie globalizacji, nowych technologii i postępu technicznego

O efektywnej metodzie nauczania języków obcych opowiada Grażyna Szyke, dyrektor metodyczny w Ogólnopolskiej Grupie Językowej Lingua Nova http://www.linguanova.com.pl

Posiadają Państwo ponad 25 lat doświadczenia oraz są ekspertami w zakresie nauki języków obcych. Co szczególnie wyróżnia szkołę językową Lingua Nova?

W ciągu 25 lat działalności mieliśmy okazje współpracować z kilkuset podmiotami realizując zróżnicowane projekty szkoleniowe, co pozwoliło nam  zdobyć bogate doświadczenie.

Stosujemy wyjątkową metodę nauczania – Lingua Optima. Jest to metoda, która pozwala uczyć się szybciej i bardziej efektywnie dzięki precyzyjnemu wyznaczeniu celu, który Słuchacz ma osiągnąć. Ściśle określony cel szkoleniowy długoterminowy oraz cele pośrednie precyzowane w trakcie realizacji kursu budują poczucie celowości nauki oraz regulują proces dając poczucie uporządkowania i sukcesu przy osiąganiu kolejnych etapów – celów nauki.

Znajomość języków obcych podnosi poziom kultury oraz otwiera dostęp do innych cywilizacji. Czym jeszcze kierują się osoby, które decydują się na naukę wielu języków obcych? 

Największą i najczęstszą motywacją do nauki języka obcego według naszych obserwacji to możliwość znalezienia lepszej pracy i zwiększenia swoich dochodów. Na rynku  polskim funkcjonuje obecnie wiele przedsiębiorstw z kapitałem obcym gdzie warunkiem podstawowym jest opanowanie języka obcego w stopniu zaawansowanym. Niejednokrotnie rozmowy kwalifikacyjne o pracę odbywają się już w języku obcym. Językiem korporacyjnym stał się język angielski.

Znajomość języka obcego jest niezbędna również w przypadku chęci podjęcia studiów zagranicą czy podjęcia pracy zagranicą. Przydaje się również poza pracą – pozwala komunikować się lepiej – na przykład na wakacjach. Daje  pewność siebie,  nowe możliwości – otwarcie na świat.  Pozwala na nawiązanie ciekawych znajomości.. Dostęp do literatury obcojęzycznej, możliwość słuchania piosenek  i oglądania filmów w wersji oryginalnej to właśnie otwarcie na kulturę innych narodów.

Posiadają Państwo ofertę dla różnych wiekowo grup językowych. Jakie osoby uzyskują najlepsze efekty i co ma na to największy wpływ? Jakie metody są najbardziej efektywne dla osoby, która musi podnieść poziom języka obcego w krótkim czasie?

O skuteczności nauczenia się języka obcego decyduje wiele czynników. Wszystkie z nich są szalenie ważne i składają się na efekt końcowy jakim jest dobre opanowanie języka. Należą do nich: motywacja do nauki , zdolności językowe, pracowitość, wytrwałość, dobór właściwej metody uczenia, dobrze skonstruowany program, ciekawe zajęcia i dobór odpowiednich ćwiczeń w zależności od uwarunkowań percepcyjnych uczącego się. Bardzo istotną rzeczą oczywiście jest dobry, doświadczony nauczyciel.

Najlepsze efekty uzyskują osoby  wytrwałe. Opanowanie języka obcego to nabycie sprawności językowej. Jazda na nartach czy gra na instrumencie muzycznym to też nabycie sprawności. Z doświadczenia wiemy, że aby osiągnąć perfekcyjność w którejś z tych dziedzin potrzebny jest długotrwały i żmudny trening. Tak samo wygląda nauka języka. Nie da się opanować języka obcego,  tak jak mówią niektóre reklamy 5 lub 10 x szybciej. O podniesieniu poziomu języka obcego w krótkim czasie decyduje intensywność nauki – zajęć i pracy własnej. Idealną formą jest ‘zanurzenie w środowisku obcym’ czyli np. uczenie się języka w kraju obcojęzycznym.

Zawody przyszłości, a różnorodność językowa. Jaki wpływ może mieć nauka języków obcych na rynek pracy i biznesu w najbliższych latach?

W dobie globalizacji, nowych technologii i postępu technicznego znajomość języka obcego a w szczególności języka angielskiego, który stał się ‘ lingua franca’ jest niezbędne.  Znajomość języka angielskiego  na obecnym rynku pracy i w biznesie jest obecnie koniecznością. O takiej funkcji języka marzył kiedyś Ludwik Zamenhoff – twórca języka międzynarodowego esperanto. Esperanto – język sztucznie stworzony jednak nie spełnił tej funkcji.

Istnieje powszechna opinia, że naukę języków obcych najlepiej zacząć jak najwcześniej, jeszcze w okresie dziecięcym. Rodzice często zastanawiają się, czy postawić na jeden konkretny język, czy od razu wybrać kilka. Co dzieci zyskują, dzięki temu, że wcześniej zaczną uczyć się języków obcych?

Im wcześniej zaczynamy uczyć dzieci , tym lepiej. Dzieci w wieku 3-4 lat mówią już całkiem dobrze w swoim ojczystym języku i doskonale rozumieją przekaz. Wychowując się w rodzinie w której jeden z rodziców jest obcokrajowcem – zaczynają mówić w dwóch językach. Małe dzieci mają niezwykle chłonne umysły. Około 50 proc. naszej zdolności uczenia się rozwija się w wieku do 4 lat. W przypadku języków obcych, jeśli wcześnie zaczniemy uczyć dzieci, jest szansa na wytworzenie oddzielnej drogi nerwowej dla każdego języka. Stąd dzieci dwujęzyczne mówią bez obcego akcentu. Nauka języka obcego i osłuchiwanie sprawia , że  tempo umysłowego rozwoju dziecka jest szybsze. Należy jednak pamiętać, ze uczenie dzieci jest dużo trudniejsze niż uczenie dorosłych. Nauka musi sprawiać dziecku radość i być zabawą, w innym wypadku możemy dziecko skutecznie zniechęcić.

Na wiele rzeczy w życiu musi przyjść odpowiedni czas. Co jest najczęściej momentem przełomowym decydującym o tym, że dana osoba postanawia wrócić do nauki języków obcych lub zacząć uczyć się nowego języka?

Zdecydowanie motywacja – możliwość dostania lepszej pracy, wizja niezdanego egzaminu, uzyskanie swobody językowej w czasie naszych podróży zagranicznych, chęć dostępu do literatury obcojęzycznej jeszcze nieprzetłumaczonej, konieczność korzystania z fachowej literatury obcojęzycznej , itd.

Jaki wpływ na życie zawodowe mają posiadane certyfikaty językowe. Czy dla pracodawców i ludzi biznesu ma znaczenie posiadany certyfikat językowy?

Niejednokrotnie pracodawca ma sprecyzowane wymagania i prosi o udokumentowanie znajomości języka na odpowiednim poziomie. Wiele uczelni zalicza również egzamin końcowy z j. obcego na podstawie otrzymanych certyfikatów językowych.

Które języki obce są najbardziej cenione na rynku pracy?

Zdecydowanie język angielski. Niezmiennie język niemiecki, francuski, włoski i hiszpański. Obserwujemy również renesans języka rosyjskiego , jak również duże zainteresowanie językiem chińskim

Wiele osób marzy o tym, aby doskonale rozmawiać w innych językach, jednak zdarza się, że brakuje motywacji. Co zrobić, aby rozwijać naukę języków we współczesnych czasach?

To najtrudniejsze pytanie. Nie ma recepty, cudownej metody. Trzeba się po prostu uczyć! Jesteśmy w tej dobrej sytuacji, bo  mamy dostęp do świetnych podręczników i doskonałych pomocy. W dobie ogólnodostępnych multimediów nauczenie się  języka obcego to przyjemność.

Dobre, swobodne opanowanie języka to jednak  wytężona i systematyczna praca. Im wcześniej zaczniemy tym łatwiej i szybciej język opanujemy. Dlatego tak ważnym jest kształcenie dzieci i młodzieży.

Dyrektor Metodyczny Lingua Nova

Grażyna Szyke

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s