Moc coachingu – czym jest profesjonalny coaching biznesowy

Mimo, że na temat coachingu powstało wiele artykułów, to jednak temat nadal jest aktualny i postanowiłam również go przybliżyć.

Profesjonalny coaching  biznesowy to projekt-rozmowy, które mają na celu odblokowanie, czy odkrycie potencjału człowieka, aby osiągnął swoje cele, rozwinąć kompetencje, czy zwiększyć efektywność swoich działań i dokonać. Polega na zadawaniu odpowiednich pytań przez coacha oraz stosowaniu narzędzi coachingowych. Najczęściej składa się z 6-8 sesji coachingowych, które odbywają się indywidualnie lub online.

Czym kierować się przy wyborze coacha? Kryteriów jest wiele: ukończone uczelnie, kursy, certyfikaty, ilość praktycznych godzin coachingowych, dotychczasowe doświadczenie zawodowe, dojrzałość psychiczna, stosowane standardy oraz cena. Są osoby, które poszukują coacha z dużym międzynarodowym doświadczeniem biznesowym, ale również takie które preferują osobę z mniejszym stażem biznesowym i doświadczeniem wyłącznie w coachingu, ale ze świeżym spojrzeniem.

Poza tymi czynnikami szczególnie ważne jest aby wcześniej poznać coacha. Można i warto zdecydować się na próbną bezpłatną sesję coachingową lub zobaczyć materiały i nagrania dostępne w internecie.  Wybór odpowiedniej osoby jest bardzo ważny ponieważ z coachem spędzimy co najmniej kilka godzin i będziemy rozmawiać na temat ważnych dla nas kwestii. Ważne jest również aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteśmy gotowi się zaangażować, co chcemy zyskać dzięki coachingowi, ile nasza kariera czy biznes zmieni się, dzięki inwestycji we własne kompetencje.

Wskaźniki ROI stosowane w firmach dostępne w internecie pokazują, że coaching podnosi efektywność, jednak ważne jest zaangażowanie 🙂

„Żądasz mądrej odpowiedzi, musisz również mądrze pytać”

Johann Wolfgang Goethe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s